Bolesť hrdla u detí

Ak je vaše dieťa prechladnuté a sťažuje sa na bolesť hrdla, malo by odpočívať a zostať doma, ak je to možné. Ak by sa pridala napríklad horúčka, veľa detí sa dobrovoľne uloží, aby si zdriemli.

Bolesť hrdla u detí

Ak je vaše dieťa prechladnuté a sťažuje sa na bolesť hrdla, malo by odpočívať a zostať doma, ak je to možné. Ak by sa pridala napríklad horúčka, veľa detí sa dobrovoľne uloží, aby si zdriemli.

Bolesť hrdla a bolesti pri prehĺtaní sa zvyčajne u detí a dospievajúcich vyskytujú v súvislosti s prechladnutím, môžu však byť aj príznakom bakteriálnej infekcie. Frekvencia výskytu býva častá, 3 – 8x za rok. Na začiatku ťažkostí zvyknú rodičia siahnuť po voľnopredajných liekoch.

Tip:

Dorithricin pastilky s obsahom lokálneho antibiotika na cmúľanie, s vôňou mäty kučeravej. Dorithricin pastilky sú vhodné pre deti od 6 rokov.

Zistiť viac

Príčiny bolesti hrdla u detí

Bolesti hrdla u detí sa zvyčajne vyskytujú v spojení s prechladnutím. Deti bývajú vo všeobecnosti častejšie choré. Jedným z dôvodov je, že imunitný systém nie je plne vyvinutý, a preto ich schopnosť brániť sa voči niektorým patogénom je obmedzená.

Okrem toho, vysoké riziko infekcie je predovšetkým v školách, nákupných centrách či uzatvorených detských ihriskách.

Veľa detí sa stretne v malom priestore a bacily majú „ľahkú prácu“. V zásade však aj ďalšie ochorenia ako napríklad šarlach sú často spojené s bolesťou v krku.

Nasledujúca tabuľka uvádza prehľad možných príčin, ale nemôže nahradiť presnú diagnózu detského lekára.

Choroba Bolesť hrdla Ďalšie príznaky
Prechladnutie alebo chrípka, často spojené s bolesťou hrdla Na začiatku pocit škriabania v krku alebo bolesť hrdla, neskôr sťažené a bolestivé prehĺtanie Nádcha, kašeľ, chrapot, mierne bolesti hlavy a svalov, zvýšená teplota
Angína (tonzilitída) Silná bolesť hrdla, ťažkosti s prehĺtaním Horúčka, výrazný nepokoj, zhoršené dýchanie, začervenané mandle čiastočne pokryté bielymi bodkami, niekedy bolesti brucha a vracanie
Šarlach Bolesť hrdla, ťažkosti s prehĺtaním Horúčka, zdúrenie lymfatických uzlín na krku, výrazná únava, tzv. jahodový jazyk (červený jazyk)
Dôležité: Ak sa objavia niektoré z uvedených príznakov, mali by ste sa poradiť s detským lekárom. To platí najmä vtedy, keď bolesťami hrdla trpia malé deti a bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje.

Na liečbu bolesti hrdla u detí
sú dostupné voľnopredajné lieky.

Dorithricin je jediný liek s obsahom lokálneho antibiotika vo forme pastiliek na cmúľanie. Dorithricin pastilky sú vhodné pre deti od 6 rokov. Zmierňujú bolesť hrdla a zároveň sú účinné v boji proti bakteriálnym patogénom. Pred užitím lieku sa vždy poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Kde zakúpiť?

Dorithricin môžete kúpiť v kamenných lekárňach alebo online obchodoch priamo z pohodlia svojho domova. Kliknutím na odkazy budete presmerovaný na externú webovú stránku, ktorá nie je v správe spoločnosti TEVA. TEVA nepreberá žiadnu zodpovednosť za obsah tu uvedených webových stránok.