Bolesť hrdla

Bolesť hrdla je pomerne častým problémom u detí aj u dospelých, v detskom veku sa vyskytuje častejšie. Môže mať vírusový či bakteriálny, ale aj iný pôvod, tzv. neinfekčný (dlhé rozprávanie, suchý vzduch a pod.), prípadne vzniká aj pri úraze.

Bolesť hrdla

Bolesť hrdla je pomerne častým problémom u detí aj u dospelých, v detskom veku sa vyskytuje častejšie. Môže mať vírusový či bakteriálny, ale aj iný pôvod, tzv. neinfekčný (dlhé rozprávanie, suchý vzduch a pod.), prípadne vzniká aj pri úraze.

Najčastejšou príčinou bolesti hrdla je zápalové ochorenie, v úvode vírusové, následne sekundárna infekcia baktériami. Bolesť v krku môže prebiehať akútne, s náhlym začiatkom, trvá zvyčajne niekoľko dní a následne ustupuje; v iných prípadoch pretrváva dlhodobo. Vo väčšine prípadov si s bolesťou hrdla vieme poradiť bez návštevy lekára. Tá je potrebná v prípade, že sa jedná o menšie deti, resp. ak bolesť hrdla neustupuje.

Ako vznikajú bolesti hrdla?

Vírusy a baktérie sú všade okolo nás. Prenášajú sa vzduchom, tzv. kvapôčkovou infekciou. Jediným kýchnutím môžeme do vzduchu „vyslať“ až 100 000 choroboplodných zárodkov. Chrípkové vírusy sú schopné prežiť na tvrdom povrchu až 48 hodín. Naše telo je teda neustále vystavené riziku nákazy, vzniku prechladnutia či chrípkových infekcií. Vstupnou bránou infekcie sú v tomto prípade ústna a nosová dutina. Tie sú miestom, kde sa vonkajšie prostredie dostáva do kontaktu s ľudským organizmom.

Imunitný systém v organizme má veľa zložiek. Jedna z nich funguje práve na slizniciach. Sliznice pokrývajú dutiny tela a spolu s kožou tvoria mechanickú bariéru chrániacu pred rôznymi časticami z vonkajšieho prostredia. Bunky na sliznici majú rôzne funkcie, produkujú hlien, ktorý zachytáva mikroorganizmy a chráni sliznicu pred narušením.

Slizničná imunita, rýchla reakcia organizmu!

Ak funguje slizničná imunita správne, zareaguje na zachytené mikroorganizmy tvorbou protilátok, ktoré ich pomáhajú likvidovať, prípadne sa spomalí ich šírenie do organizmu. Nie vždy si však organizmus vie sám poradiť. Keď už mikroorganizmy prelomia túto bariéru a usídlia sa v slizniciach, môžu sa rozvinúť príznaky ako sú bolesti hrdla, sťažené a bolestivé prehĺtanie, škrabanie v krku a pod. Vtedy je vhodné už organizmu pomôcť. Jednou z možností sú aj lokálne pôsobiace lieky určené na úľavu od bolesti hrdla.

Dorithricin, účinný liek pri zápaloch a bolestiach hrdla spojených s bolestivým prehĺtaním vo forme pastiliek na cmúľanie.

Zistiť viac

Bolesť hrdla ako varovný signál

Bolesť hrdla je varovným signálom, že vírusy či baktérie alebo aj iné bacily útočiace na náš
organizmus „prelomili“ našu obranyschopnosť. Rozvíja sa zápal, ktorý sa prejavuje na sliznici opuchom a začervenaním. Objavujú sa typické príznaky ako škrabanie v krku či bolestivé prehĺtanie. Vo väčšine prípadov vieme bolesť hrdla zvládnuť sami doma, bez návštevy lekára. V prípade, že bolesť hrdla pretrváva, resp. bolesťou hrdla trpia menšie deti, je vhodné sa obrátiť na lekára.

Ďalšie možné príčiny bolesti hrdla:

Neinfekčný pôvod
  • dlhé rozprávanie, kričanie, spievanie
  • suchý vzduch
  • klimatizácia
  • prašné ovzdušie, resp. podráždenie dýchacích ciest dymom
Úrazový pôvod
  • prítomnosť cudzieho telesa
  • poleptanie chemickou látkou
Iné…
  • nádorové ochorenia
  • gastroezofageálny reflux (chemické dráždenie)

Tipy na prevenciu

  • Hlavne v studenom a vlhkom ročnom období dbajte na dôkladnú hygienu rúk. Pri dotyku frekventovaných kľučiek alebo pri podávaní rúk sa na ruky dostávajú vírusy a baktérie, odkiaľ sa veľmi rýchlo prenášajú do nosa a úst.
  • V chrípkovom období sa vyhýbajte návšteve hromadných podujatí. Tu sa to len tak hmýri vírusmi a baktériami.
  • Teplo sa obliekajte. Studené ruky a nohy preukázateľne vedú k zníženiu obranyschopnosti.
  • Čerstvé ovocie, zelenina a šťavy zásobujú telo všetkými dôležitými vitamínmi a posilňujú tak imunitu organizmu.
  • Pravidelné návštevy sauny sú nielen príjemným uvoľnením, ale posilňujú i vašu obranyschopnosť.
  • Pokúste sa nefajčiť alebo aspoň zredukujte počet cigariet na minimum.
  • Obmedzte konzumáciu alkoholu.
  • Doprajte si dostatok spánku.
  • Športujte, posilníte váš imunitný systém.
  • Choďte von aj počas veterného a nepriaznivého počasia. Vo vhodnom oblečení to nie je žiaden problém a otužujete tak vaše telo.

Zobrazit dalšie >

Rady pre skoré uzdravenie

Zvýšte príjem tekutín. Nápoje obsahujúce kyseliny, ako napríklad ovocné šťavy, nie sú veľmi vhodné, pretože môžu sliznicu ešte viac podráždiť. Vhodné sú napr. čaje.
Jedzte, ak cítite hlad; pokiaľ nie ste hladní, nejedzte. Ideálny je slepačí vývar, ktorý dodá telu tekutiny, elektrolyty a protizápalové živiny. Zvýšte príjem vitamínu C a zinku napr. aj formou výživových doplnkov.
Dbajte na to, aby ste mali krk a hrudník stále v teple, no sa však pri tom nesmiete potiť.
Pravidelne vetrajte.
Vo vykurovacej sezóne dbajte na to, aby ste zvýšili vlhkosť vzduchu v miestnosti, napr. nádobami s vodou na radiátoroch.
Vyhnite sa výraznej fyzickej námahe, veľa odpočívajte.
Ďalšie možnosti liečby konzultujte so svojím lekárom.

Kde zakúpiť?

Dorithricin môžete kúpiť v kamenných lekárňach alebo online obchodoch priamo z pohodlia svojho domova. Kliknutím na odkazy budete presmerovaný na externú webovú stránku, ktorá nie je v správe spoločnosti TEVA. TEVA nepreberá žiadnu zodpovednosť za obsah tu uvedených webových stránok.