Bolesti hrdla u detí

Ak je vaše dieťa prechladnuté a sťažuje sa na bolesti hrdla, malo by odpočívať a zostať doma, ak je to možné. Nechajte ho ľahnúť si na pohovku alebo do postele, nech sa rozhodne, kde sa lepšie cíti. Ak by sa pridala napríklad horúčka, veľa detí sa dobrovoľne uloží, aby si zdriemli.

Bolesti hrdla u detí

Bolesti hrdla a pri prehĺtaní sa zvyčajne u detí a dospievajúcich vyskytujú v súvislosti s prechladnutím. Frekvencia výskytu býva častá, 3 – 8x za rok. Preto je dôležitá dobre tolerovaná liečba bolesti hrdla.
Tip: Dorithricin pastilky s obsahom lokálneho antibiotika na cmúľanie, s vôňou mäty priepornej. Dorithricin pastilky sú vhodné pre deti od 6 rokov. Pred užitím lieku sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Bolesti hrdla u deti - Dorithricin

Príčiny bolesti hrdla u detí

Bolesti hrdla u detí sa zvyčajne vyskytujú v spojení s prechladnutím. Deti byvajú vo všeobecnosti častejšie choré. Jedným z dôvodov je, že imunitný systém nie je plne vyvinutý, a preto ich schopnosť brániť sa voči niektorým patogénom je obmedzená. Okrem toho, vysoké riziko infekcie je v materskej škole, škole, nákupných centrách či uzatvorených detských ihriskách. Veľa detí sa stretne v malom priestore a choroboplodné baktérie majú „ľahkú prácu“.

V zásade však aj ďalšie ochorenia ako napríklad šarlach sú často spojené s bolesťou krku. Nasledujúca tabuľka uvádza prehľad možných príčin, ale nemôže nahradiť presnú diagnózu detského lekára.

Choroba Bolesť hrdla Ďalšie príznaky
Prechladnutie alebo chrípka, často spojené s bolesťou hrdla Na začiatku pocit škriabania alebo bolesti hrdla, neskôr sťažené a bolestivé prehĺtanie Nádcha, kašeľ, chrapot, mierne bolesti hlavy a svalov, zvýšená teplota
Angína (tonzilitída) Silná bolesť hrdla, ťažkosti s prehĺtaním Horúčka, výrazný nepokoj, zhoršené dýchanie, červené mandle čiastočne pokryté bielymi bodkami, niekedy bolesti brucha a vracanie
Šarlach Bolesť hrdla, ťažkosti s prehĺtaním Horúčka, zdurenie lymfatických uzlín na krku, výrazná únava, jahodovo červená sliznica jazyka

Dôležité: Ak sa objavia niektoré z príznakov, mali by ste sa určite poradiť so svojim detským lekárom.

To platí najmä vtedy, keď bolesťami v hrdle trpia malé deti a bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje.

Bolesti hrdla u malých detí – dôležité je správne vysvetlenie príznakov

Malé deti (mladšie ako školského veku) nedokážu často správne pomenovať svoju bolesť. Z tohto dôvodu by rodič mal venovať pozornosť aj iným, nepriamym príznakom ako napríklad odmietanie jedla spojené s bolesťou hrdla.

Na liečbu bolesti hrdla u detí sú dostupné voľnopredajné lieky.

Dorithricin pastilky s obsahom lokálneho antibiotika na cmúľanie sú dobre znášané. Ide o prvé lokálne antibiotikum na cmúľanie. Dorithricin pastilky sú vhodné pre deti od 6 rokov. Dorithricin pastilky zmierňujú bolesť a zároveň sú účinné v boji proti bakteriálnym patogénom. Pred užitím lieku sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Dorithricin sú tvrdé pastilky s obsahom troch liečiv, ktoré sa používajú na liečbu zápalu a bolesti hrdla spojených s bolestivým prehĺtaním a na liečbu zápalu ústnej dutiny, hrtana, hltana a ďasien vyvolaného baktériami. Pôsobia priamo v mieste infekcie, majú antibakteriálny, analgetický účinok a dezinfekčný účinok. Napomáhajú hojeniu zapálenej sliznice. Počas ochorenia sú dôležité aj režimové opatrenia ako je zvýšený príjem tekutín, zvlhčovanie vzduchu a podobne. O vhodnosti liečby pre Vás sa poraďte so svojím lekárom.