Bolesti hrdla u detí

Ak je vaše dieťa prechladnuté a sťažuje sa na bolesti hrdla, malo by odpočívať a zostať doma, ak je to možné. Nechajte ho ľahnúť si na pohovku alebo do postele, nech sa rozhodne, kde sa lepšie cíti. Ak by sa pridala napríklad horúčka, mnoho detí sa dobrovoľne uloží, aby si zdriemli.

Bolesti hrdla u detí

U detí a dospievajúcich sa bolesti hrdla a pri prehĺtaní zvyčajne objavujú v súvislosti s prechladnutím. Nie je to nič nezvyčajné. Odhaduje sa, že deti sú postihnuté 3-8 krát za rok. Preto je dôležitá dobre tolerovaná liečba bolesti hrdla.
Tip: Dorithricin® pastilky s obsahom lokálneho antibiotika na cmúľanie, s vôňou mäty priepornej. Dorithricin® pastilky sú vhodné pre deti od 2 rokov, ktoré vedia cmúľať. Pred užitím lieku sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Bolesti hrdla u detí - Dorithricin®

Príčiny bolesti hrdla u detí

Bolesti hrdla u detí sa zvyčajne vyskytujú v spojení s prechladnutím. Deti byvajú vo všeobecnosti častejšie choré. Jedným z dôvodov je, že imunitný systém nie je plne vyvinutý, a preto ich schopnosť brániť sa voči niektorým patogénom je obmedzená. Okrem toho, vysoké riziko infekcie je v materskej škole, škole, nákupných centrách či uzatvorených detských ihriskách. Mnoho detí sa stretne v malom priestore a choroboplodné baktérie majú „ľahkú prácu“.

V zásade však aj ďalšie ochorenia ako napríklad šarlach sú často spojené s bolesťou krku. Nasledujúca tabuľka uvádza prehľad možných príčin, ale nemôže nahradiť presnú diagnózu detského lekára.

Choroba Bolesť hrdla Ďalšie príznaky
Prechladnutie alebo chrípka, často spojené s bolesťou hrdla Na začiatku pocit škriabania alebo bolesti hrdla, neskôr sťažené a bolestivé prehĺtanie Nádcha, kašeľ, chrapot, mierne bolesti hlavy a svalov, zvýšená teplota
Angína (tonzilitída) Silná bolesť hrdla, ťažkosti s prehĺtaním Horúčka, výrazný nepokoj, zhoršené dýchanie, červené mandle čiastočne pokryté bielymi bodkami, niekedy bolesti brucha a vracanie
Šarlach Bolesť hrdla, ťažkosti s prehĺtaním Horúčka, zdurenie lymfatických uzlín na krku, výrazná únava, jahodovo červená sliznica jazyka

 

Dôležité: Ak sa objavia niektoré z príznakov, mali by ste sa určite poradiť so svojim detským lekárom.

To platí najmä vtedy, keď bolesťami v hrdle trpia malé deti a bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje.

Bolesti hrdla u malých detí – dôležité je správne vysvetlenie príznakov

Malé deti (mladšie ako školského veku) nedokážu často správne pomenovať svoju bolesť. Z tohto dôvodu by rodič mal venovať pozornosť aj iným, nepriamym príznakom ako napríklad odmietanie jedla spojené s bolesťou hrdla.

Na liečbu bolesti hrdla u detí sú dostupné voľnopredajné lieky.

Dorithricin® pastilky s obsahom lokálneho antibiotika na cmúľanie sú dobre znášané. Ide o prvé lokálne antibiotikum na cmúľanie. Dorithricin® je vhodný pre deti od 2 rokov, ktoré vedia cmúľať. Dorithricin® pastilky zmierňujú bolesť bez nepríjemného znecitlivenia a zároveň sú vysoko účinné v boji proti bakteriálnym patogénom. Pred užitím lieku sa vždy poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Dorithricin® pastilky sú vhodné ako doplnková liečba k cielenej liečbe systémovými antibiotikami. Pôsobia priamo v mieste infekcie, majú antibakteriálny a analgetický účinok a v hrdle pôsobia aj dezinfekčne. Napomáhajú rýchlejšiemu hojeniu zapálenej sliznice. Počas ochorenia je dôležitý zvýšený príjem tekutín, ako aj zvlhčovanie vzduchu a podobne.