Otázky a odpovede

Odkedy je Dorithricin® na trhu?

Dorithricin® je na európskom trhu už od roku 1955.

Aká je indikácia lieku Dorithricin®?

Dorithricin® sa používa na liečbu zápalov a bolesti hrdla spojených s bolestivým prehĺtaním, pri zápaloch hltana a hrtana, pri zápaloch sliznice ústnej dutiny a ďasien.

Aké je zloženie lieku Dorithricin®?

1 pastilka obsahuje tieto účinné zložky:

  • tyrotricín 0,5 mg
  • benzalkóniumchlorid 1 mg
  • benzokaín 1,5 mg.

Ďalšie zložky: sorbitol, mastenec, ester sacharózy, dihydrát sodnej soli sacharínu, silica mäty piepornej, povidón, sodná soľ karmelózy.
V prípade záujmu o podrobné informácie si pozrite: Download (Na stiahnutie) Informácie pre pacienta.

V akej forme je dostupný?

Dorithricin® je dostupný vo forme pastiliek na cmúľanie v balení po 20 pastiliek.

Aké má príchute?

Je k dispozícii iba jedna forma s vôňou mäty priepornej.

Aké účinné látky obsahuje?

Dorithricin® obsahuje lokálne antibiotikum tyrotricín, ktorý cielene útočí na pôvodcov ochorenia. Ďalej obsahuje benzokaín, ktorý zmierňuje bolesť a benzalkóniumchlorid, ktorý ničí baktérie.

Ako mám užívať pastilky?

Ak lekár alebo lekárnik neurčí inak, odporúčaná dávka je 1-2 pastilky každé 2 – 3 hodiny, viackrát denne. Pastilky sa nechajú pomaly rozpustiť v ústach. Liečba má pokračovať ešte jeden deň po odznení príznakov.
Ak máte pocit, že účinok pastiliek proti bolesti hrdla Dorithricin® je príliš silný alebo slabý, informujte o tom svojho lekára alebo lekárnika.

Je Dorithricin® vhodný aj pre deti?

Dorithricin® pastilky sú vhodné pre deti od 2 rokov, ktoré vedia cmúľať.

Čo sa stane, ak užijem vyššiu dávku?

Pri odporúčanom dávkovaní je predávkovanie Dorithricinom® vylúčená, doposiaľ nie sú známe žiadne prípady.
Pri užití väčšieho množstva pastiliek sa môžu objaviť tráviace ťažkosti ako aj zvýšená tvorba methemoglobínu (hlavne u detí). Pri podozrení na predávkovanie, hlavne v prípade detí, bezodkladne kontaktujte lekára.

Aké vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť?

Zriedkavo: V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť alergická reakcia (koža), najmä na ester kyseliny benzoovej (benzokaín). Pri užití veľkého počtu pastiliek sa môžu prejaviť žalúdočné ťažkosti a zvýšená tvorba methemoglobínu (najmä u detí).
Nie je známe: u pacientov sa môže vyskytnúť precitlivenosť na liečivá alebo ktorúkoľvek z uvedených pomocných látok. Ak viete, že ste alergický na liečivá alebo pomocné látky v pastilkách, Dorithricin® neužívajte.

Ak začnete niektorý vedľajší účinok pociťovať ako závažný, alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v písomnej informácii pre používateľov, informujte o tom svojho lekára alebo lekárnika.

Kedy sa Dorithricin® nesmie užívať?

Dorithricin® pastilky sa nesmú užívať pri známej precitlivenosti (alergii) na liečivá – tyrotricín, benzalkóniumchlorid, benzokaín a pri precitlivenosti (alergii) na pomocné látky. Dorithricin® nie je vhodný pre dojčatá a deti vo veku do 2 rokov.

Kedy je potrebné zvýšiť pozornosť pri užívaní lieku Dorithricin®?

Pastilky sa nesmú používať pri väčších, čerstvých poraneniach ústnej dutiny a hltanu. Ak trpíte hnisavým zápalom mandlí spojeným s horúčkou, lekár rozhoduje, či možno popri primárne nevyhnutnej liečbe napr. antibiotikami, užívať tiež Dorithricin®.

Keďže u dojčiat a malých detí nemožno zaručiť správny spôsob – cmúľanie, Dorithricin® nie je vhodný pre dojčatá a malé deti. Tento liek obsahuje sorbitol. Ak viete, že trpíte neznášanlivosťou určitých náhrad cukru, začnite užívať Dorithricin®, až po konzultácii so svojim lekárom.
Pre pacientov s cukrovkou (diabetici): Jedna pastilka Dorithricinu obsahuje 0,87 g sorbitolu, čo zodpovedá približne 0,07 sacharidovým jednotkám (SJ).

Je možné užívať liek Dorithricin® počas tehotenstva a dojčenia?

Neočakáva sa žiaden vplyv na tehotenstvo a dojčenie, napriek tomu ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete používať tento liek.

Ako pôsobí Dorithricin®?

Dorithricin® cielene ničí baktérie a rýchlo zmierňuje bolesti hrdla bez nepríjemného pocitu stŕpnutia v ústach.

Čo robiť, keď príznaky neustupujú?

Ak sa po niekoľkých dňoch nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, obráťte sa na svojho lekára.